Інноваційні технології - це цілеспрямованийсистемний набір прийомів, засобів організації навчальної діяльності, що охоплює весь процес навчання від визначення мети до одержання результатів.
Використання інноваційних технологій на уроках фізики вимагає особливої підготовки. Вважаю, що до таких уроків потрібно писати сценарії, органічно “вплітаючи” в них і справжній експеримент, і віртуальний (реалізований на екрані монітора). Особливо хочеться відзначити, що моделювання різних явищ ні в якому разі не замінює “живих” дослідів, та в поєднанні з ними дозволяє на більш високому рівні пояснити зміст того чи іншого матеріалу. Такі уроки викликають в учнів справжній інтерес, примушують працювати всіх і якість знань при цьому помітно зростає.
Необхідно зазначити,що учні,а особливо учні класів гуманітарного профілю, не володіють необхідними навичками мислення для глибокого розуміння явищ, процесів, які описані в цих розділах. У таких випадках на допомогу приходять сучасні засоби навчання, і в першу чергу – ПК. Такі уроки викликають в учнів справжній інтерес, змушують працювати всіх,навіть слабко підготовлених дітей. Якість знань при цьому відчутно зростає.
Комп’ютер підвищує і стимулює інтересдо навчання, активізує розумову діяльність і ефективність засвоєння нового матеріалу, допомагає учням, які пропускають заняття через хворобу, сприяє розвитку самостійності учнів. Комп’ютерні уроки потребують особливої підготовки. Потрібно чітко визначати мету, якої ми хочемо досягти. До таких уроків треба писати сценарії, продумано «вплітати» справжній і віртуальний експерименти. Варто пам’ятати, що моделювання різних явищ у жодному разі не замінить справжніх дослідів, а в сукупності з ними дасть змогу на вищому рівні пояснити фізичні закономірності.
Організація інноваційних технологій забезпечує:
підтримку групових та індивідуальних форм навчання у процесі вивчення фізики в умовах класно-урочної системи;
створення комфортних умов комп’ютерної підтримки традиційних і новаторських технологій навчання фізики;
створення дидактичних основ технології дистанційного навчання фізики як комп’ютерної особистісно-зорієнтованої технології навчання;
підвищення пізнавального інтересу учнів до вивчення фізики шляхом створення умов самостійного дослідження природних явищ (середовище дослідницька лабораторія);
диференційований підхід до вивчення фізики;
формування навичок розв’язування задач практичного та дослідницького характеру;
структуризацію змісту навчання фізики та активізацію опорних знань;
формування технічних знань (на прикладі вивчення будови і принципу дії машин і механізмів).
За умови проведення навчального заняття з фізики в комп’ютерному класі учні мають змогу:
завантажити вибраний вчителем фрагмент заняття із сервера мережі;
передати інформацію про виконання навчального завдання, запропонованого вчителем, на сервер;
відстежити на сервері проходження учнями запропонованих викладачем елементів курсу;
вивести на екран та зберегти статистичні дані з вибраного учнем (кількість пройдених елементів, кількість правильних відповідей, кількість та характер помилок).
Важливе значення мають комп’ютерні експерименти та лабораторні роботи, які входять до складу програмно-педагогічних засобів (ППЗ) зфізики. Слід зауважити, що віртуальні експериментальні завдання можуть бути корисними тільки за умов ретельної підготовки вчителя до його введення в структуру уроку. При цьому важливим етапом підготовки та проведення комп’ютерної лабораторної роботи є обговорення з учнями обмежень моделі, її заставлення з відповідним реальним явищем.
Змістовна комп’ютерна підтримка уроків фізики та інформатики може бути різноманітною:
відео-й анімаційні фрагменти – демонстрації фізичних явищ, класичних експериментів, технічних додатків;
комплекти задач для самостійної та групової роботи зі зразками розв’язувань і можливістю перевірки результатів комп’ютерним експериментом;
включення в хід уроку історичного, довідкового, табличного матеріалу;
набори нестандартних, творчих завдань креативного типу, для виконання яких учням потрібно мати можливість проводити додатковий пошук та здійснювати перетворення інформації;
анімаційні малюнки, логічні схеми, інтерактивні таблиці тощо, які використовуються в процесі пояснення, закріплення, систематизації того, що вивчається.
Однією з беззаперечних переваг засобів мультимедіа є можливість розроблення на їх основі інтерактивних комп’ютерних презентацій з фізики.
Застосовуючи на уроках фізики мультимедійні технології, демонструю: мікросвіт , взаємодії, сили, спостереження за зірками і т.д., тобто за короткий час демонструю процеси, які проходять впродовж місяців, років і навіть століть; знайомлю з явищами, що мають звукове відображення; проводжу практичні та лабораторні роботи. Все це дозволяє вивести сучасний урок на якісно новий рівень: підвищувати статус вчителя; впроваджувати в навчальний процес інформаційні технології; розширювати можливості ілюстративного супроводу уроку; використовувати різні форми навчання та види діяльності в межах одного уроку; ефективно організовувати контроль знань, вмінь та навичок учнів
У своїй роботі надаю перевагу використанню створених власних уроків, зокрема мультимедійних супроводів, адже мультимедіа – це сучасна комп'ютерна інформаційна технологія, що дозволяє об'єднувати в одній комп'ютерній програмно-технічній системі текст, звук, відеозображення, графічне зображення та анімацію (мультиплікацію). Кожен із застосовуваних інформаційних компонентів має власні виражальні засоби та дидактичні можливості, що спрямовані на забезпечення оптимізації процесу навчання. Підготовка друкованих роздаткових матеріалів (контрольні, самостійні роботи, дидактичні картки для індивідуальної роботи);
1. Мультимедійний супровід пояснення нового матеріалу (презентації, аудіо-, відеозаписи реальних лекцій, навчальні відеоролики, комп’ютерні моделі фізичних експериментів);
2. Проведення комп’ютерних лабораторних робіт;
3. Обробка учнями експериментальних даних (побудова таблиць, графіків, створення звітів);
4. Контроль рівня знань з використанням тестових завдань;
За чотири роки у своїй педагогічній діяльності мною і моїми учнями було досягнуто певних успіхів.
Виконання практичних та лабораторних робіт з тем, для яких не передбачене обладнання (Наприклад «Молекулярна фізика», «Ядерна фізика»), приводить до розуміння даних природних явищ.
Учні Мар’янівської ЗШ постійно приймають участь в різноманітних предметних конкурсах. Конкурси «Геліантус», «Левеня» та «Бобер» самі по собі не легкі. Але діти і тут не пасуть задніх, а стають лідерами цих проектів, отримуючи високі бали: Дідуленко А., Льпка О., Сіроштан Ю., Сіденко Б., Марочкіна В., Марочкіна О. і ін.
Інформатика як предмет сам по собі являється найпрогресивнішим предметом у школі, який передбачає не тільки наявність самих передових технологій у кабінеті інформатики, ПК, ноутбуків, інтерактивних дошок, а й заставляє учителя самому бути на вістрі цих технологій, вміти ними користуватись, навчити ними користуватись безпосередньо дітей і навіть учителів. Для цього і є необхідність в подальшому здобувати знання, щоб уміти користуватись новими технологіями, щоб самому не відстати від учнів, які їх зараз активно використовують.
Comments